Kolektivní smlouvu máme na JAMU na základě kolektivního vyjednávání uzavřenou po celou dobu činnosti Vysokoškolského odborového svazu. Pro zaměstnance JAMU přináší tyto benefity a další body:
- dovolenou pro nepedagogické zaměstnance v trvání 6 týdnů – doba dovolené podle zákoníku práce činí 4 týdny, díky ujednání v kolektivní smlouvě ji mají naši nepedagogičtí pracovníci delší o 2týdny
-
10 dnů neplaceného pracovního volna v době školních prázdnin pro rodiče dětí do 10 let, pokud rodič již vyčerpal dovolenou
-
příspěvek zaměstnavatele na stravování formou předplacené karty Edenred
-
příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění zaměstnanců se státním příspěvkem
-
bezplatné jazykové a jiné vzdělávací kurzy organizované zaměstnavatelem
-
uhrazení nákladů na závodní preventivní péči povinnou podle právních předpisů
-
informování odborové organizace o vývoji mezd a jejich vývoji, nových pracovních poměrech, materiálech předkládaných ke schválení Akademickému senátu
-
podpora politiky zaměstnanosti
-
podmínky spolupráce odborové organizace a JAMU.
Proč má pro mne platit kolektivní smlouva, když nejsem členem odborů?
Protože zákon zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákoník práce, určil odborovou organizaci jako zástupce všech zaměstnanců při tzv. kolektivním vyjednávání se zaměstnavatelem.
Mzdy na JAMU jsou stále problémem číslo jedna. Finanční ohodnocení zvláště akademických pracovníků, kteří jsou významnými odborníky ve svých oborech a mimořádnými uměleckými osobnostmi, je společensky i prakticky neuspokojivé. Po letech, kdy docházelo k minimálnímu tabulkovému růstu mezd i vzhledem k podfinancování vysokých škol, a kdy případné navýšení finančních prostředků směřovalo většinou do osobních hodnocení některých zaměstnanců, se průměry mnohých pedagogů dostaly pod úroveň platů kolegů na středních a základních školách. Odborová organizace vždy usilovala o směřování finančních prostředků především do mzdových tarifů, což naráželo na postoje některých děkanů a výši dostupných finančních zdrojů. Proti podfinancování vysokých škol organizovaly odbory řadu protestních akcí. V roce 2024 získaly vysoké školy v rámci tzv. koheze navýšení financí, které se na JAMU promítlo nejprve v osobním hodnocení zaměstnanců a od ledna 2025 ve zvýšení mzdových tarifů. Věříme, že další slíbené navýšení tarifů bude brzy následovat.
Pracovní smlouvy akademických pracovníků byly donedávna až na několik výjimek pouze na dobu určitou, a to kvůli dohodě o výjimce ze zákoníku práce se zaměstnavatelem. Tato dohoda, zákonodárci určená především pro pracovníky na projektech, byla plněna z našeho pohledu ne zcela regulérně, protože pracovní smlouvy na dobu neurčitou, jejichž uzavírání také umožňovala, vedoucí pracovníci akademikům odpírali. Proto dohodu odborová organizace vypověděla k 31.12.2022. V praxi to nyní znamená, že od 1.1.2024 pracovní smlouvy všech zaměstnanců JAMU podléhají stejně jako na všech veřejných vysokých školách ustanovením zákoníku práce. Na dobu určitou tak lze sjednat pracovní poměr maximálně třikrát po třech letech a nejpozději pak by měl zaměstnanec obdržet pracovní smlouvu na dobu neurčitou.
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) – společně se zaměstnavatelem kontrolujeme jednou ročně všechna pracoviště, aby odpovídala předpisům o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Je to důležité pro prevenci úrazů, ke kterým na pracovištích občas dochází a jistotu bezpečného pracoviště.
Pracovní úrazy – informování odborové organizace je součástí protokolu o finančním vypořádání při pracovním úrazu.
Neomluvené absence zaměstnanců – v závažných případech mohou vést až k rozvázání pracovního poměru.
Jaká je výše příspěvku JAMU na důchodové penzijní připojištění se státním příspěvkem? V roce 2024 činil tento příspěvek 300 Kč měsíčně, stejná výše by měla být i v roce 2025.
Kdy nejdříve si mohu požádat o výplatu starobního důchodu? O výplatu starobního důchodu si můžete požádat nejdříve 4 měsíce před dosažením data nároku na starobní důchod. Bližší informace získáte na www.cssz.cz.